Agent celny

Kilka słów wstępu – kto to jest agent celny?

Jest to ekspert do spraw ceł oraz podatku akcyzowego, zatrudniany przez firmy, których obszarem działalności jest wymiana handlowa z zagranicą. Agent celny ma szeroką wiedzę na temat prawa i procedur regulujących międzynarodowy obrót towarami – nie są mu obce wymagania sanitarne, weterynaryjne czy też farmaceutyczne dotyczące produktów wywożonych lub przywożonych do naszego kraju. Osoba ta odpowiedzialna jest za odprawy celne, a poza tym reprezentuje swojego klienta-pracodawcę w kontaktach z Urzędem Celnym. Sporządza także dokumentację – m.in. w popularnym w Unii Europejskiej systemie INTRASTAT – i dokonuje zgłoszeń celnych.

Warto dodać, że profesja agenta celnego nie jest tożsama z zawodem celnika. O ile zakres obowiązków przedstawicieli obu zawodów jest podobny, różnica jest taka, że agent celny działa na rzecz firmy lub przedsiębiorstwa, celnik z kolei jest urzędnikiem państwowym.

Jakie umiejętności zdobędę na kierunku Agent celny?

Roczna nauka na kierunku agent celny w szkołach Żak obejmuje podstawy prawa administracyjnego oraz cywilnego, jak też elementy logistyki. Co więcej, przyszli agenci celni poznają zagadnienie obrotu towarowego w ujęciu celnym, podatkowym oraz statystycznym. Do innych przedmiotów wykładanych na tym kierunku zaliczyć należy: wprowadzenie do nauki o cłach, zagadnienia związane z transportem międzynarodowym i spedycją oraz gospodarcze i logistyczne procedury celne. Słuchaczom przybliżone zostanie także działanie instytucji celnych.

Poza solidnymi podstawami teoretycznymi, agent celny musi także mieć rozwinięte kompetencje miękkie. Dlatego też podczas nauki nie zabraknie elementów psychologii, a ponadto słuchacze odbędą trening umiejętności interpersonalnych, dzięki czemu nauczą się skutecznie komunikować i rozwiązywać konflikty w przyszłym miejscu pracy oraz przećwiczą istotną w tej profesji asertywność.

Czy to praca dla mnie?

Wiele osób po zakończeniu nauki szuka swojej drogi zawodowej. Często z prozaicznego powodu – nie mają one pomysłu na siebie lub też mają niszową pasję, która niestety nie przynosi im zarobku. Dlatego młodzi ludzie poszukują stabilnej pracy, która pozwoli im także realizować się na innych płaszczyznach w wolnym czasie.

Tak się składa, że praca agenta celnego nie wymaga od kandydata rzadkiego talentu, jak to bywa w przypadku niektórych profesji, a ponadto jest dobrze płatna! Konieczne jest tu jednak zaangażowanie i odpowiedzialność.

Jesteś czujny, masz zdolność obserwacji wszelkich odstępstw od normy, a poza tym jesteś dobrze zorganizowany i skrupulatny? W takim razie masz zadatki na profesjonalnego agenta celnego!

Gdzie po skończeniu szkoły mogę pracować jako agent celny?

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, gdy myślimy o zadaniach czekających na agenta celnego to praca na granicy kraju. Słusznie, ale nie tylko! Jesteśmy w strefie Schengen i części granic de facto już nie ma. Agenci celni są jednak zatrudniani przez przedsiębiorstwa prywatne, mogą więc pracować także w firmach kurierskich i spedycyjnych oraz izbach i agencjach celnych na terenie całego kraju, nie tylko przy granicach. Jako agent celny możesz również prowadzić własną działalność gospodarczą i pracować jako ekspert zewnętrzny.

Gdy zgłębisz zagadnienia związane z międzynarodową wymianą handlową, możesz znaleźć zatrudnienie np. jako specjalista w firmie spedycyjnej. Co więcej, doświadczenie, które zdobędziesz jako agent celny będzie dobrą podstawą do rozwinięcia się w pokrewnych dziedzinach. Szkoły Żak oferują swoim słuchaczom m.in. naukę na kierunku ekspedytor. Jest to specjalista od wysyłek i transportu towarów. Podczas rocznego kształcenia uczestnicy poznają takie dziedziny jak mikro- i makroekonomia, kontroling logistyczny i wiele innych.

Jeśli chcesz pracować jako agent celny, powinieneś znać języki obce – przede wszystkim angielski i niemiecki – dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie w wielu krajach Unii Europejskiej. Na zachodzie Europy zarabia się lepiej niż w Polsce, warto więc inwestować w swój rozwój. Dzięki kursom językowym w szkołach Żak możesz także podnieść swoje kwalifikacje lingwistyczne. Pamiętaj, że im więcej umiesz, tym lepsze warunki finansowe będziesz mógł wynegocjować!

Kto sprawdzi się jako agent celny?

Praca agenta celnego jest dość przewidywalna, co oznacza, że nie będzie pierwszym wyborem dla poszukiwaczy przygód i osób, które nie potrafią wytrwać dłużej w jednym miejscu i za wszelką cenę chciałyby uniknąć pracy biurowej czy też wypełniania dokumentacji. Jest to jednak dobra droga dla ludzi ceniących sobie stabilność zawodową, co nie znaczy, że praca agenta celnego ogranicza się do przebywania na stanowisku pracy i przybijania pieczątek na formularzach.

Prawo często się zmienia, a jeśli chcesz być profesjonalistą i wciąż się rozwijać, będziesz musiał trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z nowymi przepisami prawa celnego, administracyjnego i finansowego. Agentem celnym nie zostanie raczej osoba wycofana lub bardzo emocjonalna. Dobrze poradzi sobie natomiast kandydat opanowany, komunikatywny i asertywny.

Należy wspomnieć, że ze względu na naturę tej pracy, agentem celnym nie może zostać osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe; przeciwko obrotowi gospodarczemu, związane z pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz przeciwko mieniu czy wiarygodności dokumentów.

Agenci nieźle zarabiają!

Praca agenta celnego jest dobrze wynagradzana – to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę odpowiedzialność spoczywającą na barkach osób na tym stanowisku. Mediana wynagrodzeń agentów celnych w Polsce to około 2 900 zł brutto. Co za tym idzie, zarobki brutto wahają się od ok. 2 200 zł do kwot przekraczających nawet 3 800 zł.

Zarobki agenta celnego zależą oczywiście od wielu czynników – wielkości i kapitału firmy, wykształcenia i stażu pracownika oraz regionu zatrudnienia. Nie bez znaczenia jest także przedsiębiorczość samego agenta i jego umiejętności nawiązywania trwałych kontaktów zawodowych.

Dlaczego warto wybrać tę ścieżkę kariery?

Agent celny to przede wszystkim zawód, który nie wymaga wieloletniego przygotowania – jak np. w przypadku lekarza – a ponadto daje możliwość zdobycia stosunkowo wysokiego wynagrodzenia i to już na wczesnym etapie kariery zawodowej. To stabilna i przewidywalna praca, w sam raz dla ludzi nieskazitelnie uczciwych, którzy potrzebują solidnego punktu zaczepienia, interesują się tematyką prawną, a ponadto – choć może brzmieć to górnolotnie – czują potrzebę zwalczania zjawiska przemytu i głęboko wierzą w to, że prawo po prostu powinno być przestrzegane.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku agent celny trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.

Po ukończeniu rocznej nauki, otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkół Żak. Zapraszamy!